Dołącz do naszej grupy!
Newsy Poradniki

Poradnik dla początkujących – menu oraz podstawowe ustawienia gry

Pierwsze kroki w Crossfire

Crossfire to azjatycki gigant na rynku gier MMO, od 6 lat dostępny również w Europie. Z każdym rokiem pojawia się grono nowych sympatyków tego tytułu. Chcecie dowiedzieć się na czym polega jego fenomen? Ciekawi was czym CF różni się od innych FPS-ów?

Zapraszam do lektury pierwszej części poradnika do gry (wersja europejska). Na początek opiszę menu oraz podstawowe ustawienia.


Menu gry

Jaki serwer wybrać?

Tuż po zalogowaniu się do gry naszym oczom ukazują się 4 główne serwery (m.in. Alpha Theatre, Bravo Theatre, Charlie Theatre oraz Alpha Barracs przeznaczone do rozgrywek miedzy klanowych), które są dedykowane graczom z Europy.

Jest to o tyle istotne, że już na początku rozgrywki warto wybrać serwer, na którym nasz ping będzie stabilny. Aktualnie tylko jeden z serwerów jest najchętniej wybierany chodzi o Alpha theater. Każdy z serwerów oferuje nam 10 kanałów z game roomami.

Po wybraniu kanału przechodzimy do podstawowego menu gry, gdzie możemy znaleźć dostępne mecze w różnych trybach (o nich napiszemy niebawem), do których możemy dołączyć lub stworzyć własną mapę w wybranym przez nas trybie.

Crossfire oferuję nam możliwość szybkiego dołączenia do gry poprzez użycie opcji Quick Join. Sami ustalamy jakiego pokoju szukamy.

W ustawieniach możemy zmienić takie parametry jak:

 • dołączenie do trwającej gry lub pokoju oczekującego na start
 • tryb gry
 • mapa
 • zasady rozgrywki (gra na wszystkie bronie/na snajperki/na pistole/na knife’y)

Po wprowadzeniu zmian, gra automatycznie wyszukuje pokój, który spełnia nasze wymagania. Dzięki Quick Join po ukończeniu meczu uzyskujemy również 10% EXP i GP.   


Capsule Shop, Inventory, Item Shop oraz Point Mall

U góry menu znajdują się 4 główne opcje:

 • Capsule Shop
 • Inventory
 • Item Shop
 • Point Mall

Capsule Shop

Capsule Shop: czyli tzw. czarny rynek, w którym możemy zakupić skrzynki (paczki) z broniami za jedną z dwóch walut dostępnych w grze – RP lub GP. RP jest dostępne wyłącznie za mikropłatności, z kolei GP to podstawowa waluta, którą otrzymujemy po każdym rozegranym meczu.

Znajduje się tam Storage (nie mylić z zakładką Storage z menu głównego), czyli przechowalnia paczek, które kupujemy za RP/GP. Można w nich wygrać m.in. kupony będące przedmiotem wymiany na interesujące nas uzbrojenie lub elementy wyposażenia (czasowe bądź stałe).


Inventory

Inventory: czyli nasze centrum wyposażeniowe. W podstawowym ekwipunku możemy skorzystać z 4 rodzajów uzbrojenia:

 • broni podstawowej
 • pistoletu
 • noży
 • 3 rodzajów granatu (zwykły, flash i smoke)

Co ciekawe, nasza postać może skorzystać aż z 7 takich bagów, ale tylko 2 z nich są podstawowe i nie wymagają opłat (kolejne 2 bagi można wykupić za GP, a za ostatnie 3 zapłacimy RP).  


Item Shop

Item Shop: jest to sklep, w którym możemy zakupić broń na stałe w zakładce Weapon. Do wyboru mamy broń dystansową o różnym rozrzucie i celności, zarówno rifle, snipe’y, shotguny, jak też bronie typu SMG i MG.

W sklepie możemy również zakupić przedmioty przydatne podczas bezpośredniej rozgrywki typu C4 Kit, Extra Grenades.

W zakładce Char możemy zakupić postacie oraz elementy ich wyposażenia, niektóre z nich pozwalają na uzyskanie większej ilości EXP,GP lub zwiększenie magazynku do broni. Dostępne są również VIP-y za RP.


Point Mall

Point Mall: pozwala na zapraszanie gracza do znajomych jako mentora, a dzięki naszej aktywności nasz opiekun otrzymujemy punkty FP, czyli trzecią walutę w grze. My również możemy stać się kogoś mentorem.

Punkty FP możemy dostać za wspólną grę ze znajomym, który dodał nas jako swojego opiekuna oraz codzienne logowanie i uzupełnienie paska Bar do poziomu F3, który jest widoczny po lewej stronie. Dostępne punkty możemy wymieniać na nagrody tymczasowe w postaci broni lub Namecard’ów.


Podstawowe ustawienia gry

Graphics

Przejdźmy do możliwości ustawień gry, które znajdziemy w zakładce Option. Bardzo istotna jest konfiguracja grafiki (Graphics). Możemy skorzystać z ustawień automatycznych, dostępnych zaraz po wejściu albo zmieniać wartości manualnie.

Jak optymalnie dobrać grafikę do rozgrywki? Niestety najlepszą metodą jest metoda prób i błędów. Po każdym meczu najlepiej zająć się konkretnym elementem grafiki, np. rozdzielczością, głębią kolorów, czy jakością tekstury.

Z zasady im niższe ustawienia detaliczne wymienionych parametrów tym wyższa ilość FPS-ów, a co za tym idzie – swobodniejsza rozgrywka.

Controls & Sound

Kolejne ważne ustawienia dotyczą kontroli (Controls) oraz dźwięku (Sound). W pierwszej z zakładek przypisujemy poszczególnym klawiszom funkcje ruchu (Movements) oraz akcje dotyczące uzbrojenia (zmiana rodzaju broni, przeładowanie, plantowanie C4).

Kluczowy jest jednak wybór wygodnej dla nas czułości myszy (Mouse Sensitivity i Zoom Sensitivity istotnego głównie dla skuteczności snajperek).

Natomiast w zakładce Sound interesującym z pozycji gracza parametrem jest Sound Effects. Odpowiada on za głośność, a zatem również słyszalności ruchów bezpośrednio w grze, w tym detali takich jak kroki przeciwnika czy przeładowanie broni.


Powodzenia!

Jeśli macie jakieś pytania, to piszcie w komentarzach. Niebawem kolejna część mega poradnika dla początkujących najemników w Crossfire!

zvr
Twoja reakcja
 • Marcel Wiebers

  Bardzo krótki opis dotyczący początkowej fazy przygotowań do rozgrywki na pewno było można bardziej to rozwinąć. Czekamy na dalsze części, pewnie zagoszczą u nas już niedługo. – strona informacyjna dobra dla nowiutkich graczy, którzy nie mieli styczności z tą produkcją, powodzenia żołnierze.

  • Ganisz

   Dzięki za uwagę, treści jest masa musimy sobie z nią poradzić 🙂 Brzmisz Najemniku, na zaprawionego w bojach! Może chciałbyś nam pomóc i zrobiłbyś pisemny wykład żółtodziobom na dowolny temat związany z grą?

 • Łukasz Szczepowski

  Witam mam problem po zalogowaniu się do gry wyskakuje okno w którym trzeba coś wpisać nie dłuższe niż 12 znaków pisze nick różne hasła i inne dziwne teksty lecz ikonki (ok) nie da się kliknąć pomocy